SoftStore Forum
SoftStore Forum
Anasayfa | Ayarlar | Kayıt | Etkin konular | Üyeler | Ara | SSS
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Şifreyi Anımsa

Tüm Forumlar
 MODELING - MODELLEME KONULARI
 UG eski surumler ve NX4 - 64Bit'e gecise uyum?..
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla

Yazar Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
saplakoglu
Starting Member

Turkey
1 İleti
İletim - 12/05/2006 :  20:07:43  Bilgileri Göster  İletiyi Yazana E-Posta Gönder  Alıntı yaparak Yanıtla
Degerli uyeler,

Win 32 Bit calisan isletim sistemimizi 64 Bit Windows'a cevirmeyi planliyoruz. Amacimiz 3D CAD/CAM programimizi (Unigraphics NX4), daha performansli calistirabilmek;

Bu cevrim esnasindaki parametrelerimiz:

* CAD/CAM programimiz (UG NX4) 64 Biti destekliyor,
* Isletim sistemimiz 64 Bit windows x64,
* Islemcimiz 64 Bit'i destekliyor,
* Diger bilgisayar elemanlarina, uygun 64 Bit suruculer (driver) tedarik edilecek.

Burada bilinmeyen bir konu kaliyor:

Bizim gibi eski UG surumlerini de kullananlar bu durumdan nasil etkilenecek?

Yani, UG NX4'e gecmek icin gereken 64 Bit yapiyi (yazilim + donanim) kurarsak, bu yapi icinde NX4'e ilaveten eski surumler de (NX1,2,3 V18,16,15) calisir mi?

Bu konuyla ilgili bir belirsizlik soz konusu...

Uyeler arasinda boyle bir durumu test eden veya bilgisi olanlara yardimlari icin pesinen tesekkur ederim.

Saygilarimla

Nuri Saplakoglu

cadcamsoftstore
Moderator

Turkey
7 İleti
İletim - 12/05/2006 :  20:10:28  Bilgileri Göster  İletiyi Yazana E-Posta Gönder  Alıntı yaparak Yanıtla
Nuri bey,

UG NX4'e gecmek icin
* 64 Bit Windows x64 isletim sistemi,
* 64 Bit islemci,
* 64 Bit suruculer (driver)

seklinde bir 64 Bit sistemi kurarsaniz, yanlis yaparsiniz.

Sebebini su sekilde aciklayabiliriz:

UG NX serisinin ureticisi UGS, gelistirdigi her urun ailesini belli bilgisayar konfigurasyonlarinda test eder ve bu test sonucunda eger o urun sorunsuz calisirsa, o urun ve bilgisayar konfigurasyonuna sertifika verir (certified).

Eger kullanilan, bilgisayar konfigurasyonu, belli bir urun icin, diyelim NX4, sertifikalandirilmamissa, kullanim esnasinda her turlu problemle karsilasma riskiniz var demektir.

Simdi madalyona bir de oteki yuzunden bakalim; Diyelim ki UGS tarafindan onayli bir konfigurasyon kullaniyorsunuz ve bir problemle karsilastiniz; ne olacak?.. Bu durumda UGS Support verdigi garantinin sartlarini yerine getirmek uzere bir PR (Problem Report) numarasi cikaracak ve UGS Development'a gonderecek ve bu durum oncelik sirasina gore takip eden yama (patch) lerde giderilecek. Onaylanmamis konfigurasyonlar icin UGS Support bir PR numarasi cikarmaz ve problemi UGS Development'a gondermez.

Kurmayi dusundugunuz NX4 ve diger urunlerin sertifikalarina asagidaki linkten ulasabilirsiniz; bu link size test edilmis bilgisayar modeli, isletim sistemi, grafik karti gibi bir cok kombinasyonda sertifikalari gostermekte.

http://support.plms-eds.com/online_library/certification

Sizin icin bu linke bir goz attim; OS Version: XP (64-bit) + SP1 icin sertifika verilmis sistem modelleri:

- Fujitsu-Siemens (Celsius M440, R630, V830)
- HP (XW4200,XW4300, XW6200, XW8200, XW9300)
- Sun (Java Workstation W2100z, Ultra20, Ultra 40)

Bildiginiz uzere Turkiye’de UG lisans saglayici firmalar, donanim olarak Dell markasinin modellerini sunmakta. NX4, yeni bir urun oldugu icin henuz Dell’in herhangi bir modeli icin sertifika yok. Tahmin ediyorum onumuzdeki aylarda Dell icin de sertifika gorebilecegiz. Hangi modelin sertifikalanacagini, lisans saglayicinizdan ogrenip, yatiriminizi ona gore yapmanizi oneriyorum.

Simdi sorunuza geri donersek:

NX serisinin son uyesi NX4, digerlerinden farkli bir yapida pazara sunulmustur; o da iki isletim sistemi seceneginde kurulmasidir. Bunun teknik anlamda anlatirsak "dll" dosyalari 32 Bit ve 64 Bit sisteme gore ayri ayri derlenip link edilmistir ve kullanici kullandigi isletim sistemine uygun secenegi secerek kurulumu gerceklestirir. Siz 64 Bit kurulumunu yapacaksaniz, desteklenen surumler NX3 ve NX2'dir.(Lutfen sertifika linkinden sertifakalarindirilmis bilgisayar konfigurasyonlarina da bakiniz). Ozetle WXP Pro 64bit altinda calisabilecek surumler: NX4 NX3 ve NX2'dir.

Peki siz diyelim ki V15'i de bu sistemde calistirmak istediniz ne olur? Cevabini ne biz ne de UGS verebilir cunku bu kombinasyon sertifikalandirilmamistir yani denenmemistir ve sertifika listesinde "Retired" olarak gozukmektedir. Yani bundan sonra da test edilmeyecektir.

Fakat Unigraphics'i "kernel" seviyesinde programlayan biri olarak benim gorusum soyledir: V15'in Unix X server (64Bit) de gelistirildigi icin ve Exceed ile OpenGL destegi saglanarak Win 64 Bit sisteminde de calistirilabilecegini kuvvetle muhtemeldir. Buradaki parametre Exceed'in 64Bit'i destekleyip desteklemeyecegi idi. Biraz evvel web sayfalarina baktim, destekliyorlar.

V16, V18 ve NX1 icin problemsiz calisma diye bir durum olabilecegini zannetmiyorum, Ozellikle "Wizard"larda (hole making, mold, sheet metal) problem cikmasi cok muhtemel.

Bu arada 32 Bit icin hazirlanmis tum grx dosyalari gecersiz. 64 Bit de calistirdiginizda karsiniza "invalid file format" hatasi cikacak; bu durum istisnasiz tum surumler icin gecerli. Bu dosyalarin 64 Bit altinda yeniden derlenmeleri gerekli.

Soyleyebileceklerim bu kadar, umarim yardimci olabilmisizdir?..

Sayfanın En Üstüne Git

Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
Hızlı Geçiş:

SoftStore Forum

© 2005 SoftStore

Sayfanın En Üstüne Git
Snitz Forums 2000